Doğal Bambu Gölgelik Ürünleri ve Avantajları

Saz kamış doğal bambu gölgelik
Yazımızı oylayarak destek olabilirsiniz.
[Toplam: 1 Averaj: 5]

Yazlıklarda ya da sahillerde kullanılan bambu gölgelikler ya da doğal gölgelik hasır ürünleri yalnızca hoş görüntüleri nedeniyle tercih edilmiyorlar. Bu ürünlerin doğal gölgelik şemsiyeler olması hem insan sağlığına faydalı olmalarına hem de doğayı koruma noktasında zararsız ürünler olmalarına katkı sağlıyor.

Neden Bambu ya da Hasır Kullanmalıyız?

Ilıman ve tropikal sahil kenarındaki ülkeler ya da adalar hala bambu ya da hasır kullanırlar. Bu ürünlerin muhteşem bir görünüme sahip oldukları herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Fakat bu ürünlerin tercih edilmesinin nedeni sadece görsellik değildir. Bambu, doğal bir üründür. Bu bakımdan tamamen insan üretimi yapay malzemelerle elde edilen gölgeliklerden farklı olarak güneş ışınlarını süzerek geçirir. Üstelik bambu gölgelik içi, her zaman serin kalır çünkü güneş ışınların çatısında toplamak yerine dağıtır.

İnsan yapımı beton, kumaş ya da naylon gölgeliklerin içinde durmak neredeyse imkansızdır. Bu maddeler güneş ışınlarını geldiği gibi yansıtır. Bu bakımdan ısı dengesizce gölgelik içinde kalır. Çözüm olarak cam tavanlı gölgelikler kullanılır ama bu da aynı sauna etkisini yaratır. Ayrıca camdan yansıyan ışınlar çevredeki ısının daha da artmasına neden olur, bazen yangınlara da neden olduğu tespit edilmiştir. Doğal gölgelik hasır ya da doğal gölgelik şemsiye malzemeleri bambu, hasır ya da saz olduğundan böyle olumsuz durumlar asla olmaz.

Naylon ya da plastik güneşe maruz kaldıkça içerdiği zararlı maddeleri açığa çıkarmaya başlayacaktır. Aslında, naylon ya da plastikten yapılma gölgelikler, uzun vadeli kullanımlarında zehir saçmaktadır. Bambu gölgelik ya da doğal gölgelik şemsiye ürünlerinde kullanılan malzemeler tamamen doğal olup zararlı hiçbir kimyasalı barındırmaz. Bu bakımdan da insan sağlığına bir zararı bulunmaz.

Bambu dekorasyon ürünleri neden tercih edilmelidir?” başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bambu bitkisinin yapısı gereği dirençli ve sağlamdır. Hatta direnç bakımından çelikten daha dirençli bir yapısı vardır. Esnek olması onun güçlü olmasının en önemli nedenidir. Bu bakımdan bambu gölgelikler tamamen, başka hiçbir malzeme kullanılmadan, bambudan yapılabilir.

Bambu bitkisi diğer yapay gölgeliklerin malzemesine göre daha uzun ömürlüdür. Bambu bitkisi, kullanıldıkça daha da değerlenen, daha da parlak hala gelen mucize bir bitkidir. Bu bakımdan da neredeyse hiçbir bakıma ihtiyaç duymaz. Naylon ya da kumaş gibi eskime, yıpranma yapmaz. Herhangi bir dış etkiyle yıpranma ya da sökülme durumu yaşasa bile diğer malzemeler gibi tümden değişim istemez. Sadece yıpranan bölgeler, işinin ehli usta ve zanaatkârlar tarafından telafi edilir.

Bambu Gölgeliklerin Kullanım Alanları

Bambu, doğada en hızlı uzayan, uzun ömürlü ve en dirençli en güçlü bitkilerden. Ayrıca yetiştirilmesi esnasında hiçbir zirai ilaçlamaya maruz kalmadığı için insan sağlığına hiçbir zararı yok. Üretici tarafından kolaylıkla yetiştirilen bambulara, renk verme işlemi de direkt petrol içeren boyalarla değil ısı ile yapılır. Çünkü bambu ısıya maruz kaldıkça kendi kendine renk alabilen bir bitki. İşte tam bu yüzden bambunun kullanılmadığı alan neredeyse yok. Tekstil, bahçe mobilyası, bebek bakım ürünleri, mutfak malzemeleri, takılar, çanta yapımı gibi. Ama bambu gölgelik en sık kullanılan bambu ürünleri arasında yer alıyor. Doğal gölgelik şemsiye denilince akla bambu ve hasırlar geliyor.

Yerli bambu olarak nitelendirilen hasır da doğal gölgelik şemsiye malzemelerinden en önemlisi. Hasırın bambuya göre şansı ip şeklinde olduğu için şekil verilmesinin, modellemesinin daha kolay olmasıdır. Saçaklı ya da saçaksız doğal gölgelik hasır modelleri ana modeller olmakla birlikte gerisi sizin hayal gücünüz kalmış. Saçaklılarla istediğiniz şekli, usta olmadan da siz de verebilirsiniz. Farklı şekillerde saçakları toplayabilir, tamamen uzattırıp sineklik şeklinde yapabilirsiniz.

Doğal gölgelik hasır bakımı da bambu gölgelik kadar kolay. Üstelik doğal gölgelik şemsiye ürünleri olarak hasır da bambu gibi uzun ömürlü ve dayanıklıdır.